Jesteś tutaj: Program » Co to jest
Doc Development to program dla reżyserów-dokumentalistów, polegający na intensywnym rozwoju projektów filmowych na wczesnym etapie. Program kończy się pitchingiem dla producentów zainteresowanych współpracą przy projektach uczestników oraz indywidualnymi spotkaniami z nimi. Uczestnicy otrzymują stypendia na pokrycie podstawowych kosztów dokumentacji. Efektem programu ma być też przygotowanie projektów do składania wniosków do PISF na development.
Uczestnicy będą mogli w ramach programu:
— skonsultować swoje pomysły z tutorami – czołowymi polskimi filmowcami
— zrobić research i zdjęcia dokumentacyjne
— dyskutować w przyjaznej grupie twórców i ekspertów
— przygotować wstępny trailer/teaser
— przygotować profesjonalne materiały prezentacyjne (opisy, materiały wizualne, wstępny budżet)
— napisać lub skonsultować scenariusz
— skonsultować kwestie prawne
— i otrzymać zwrot podstawowych kosztów dokumentacji i montażu
Koszt aplikowania wynosi 80 zł za zgłoszenie, opłata za udział w całym programie to 1500 zł+VAT.
Program odbywa się w okresie: czerwiec – grudzień 2023 roku. Każda trzydniowa sesja składa się z dwóch dni omawiania projektów uczestników i trzeciego dnia poświęconego na warsztaty dotyczące: pracy z archiwaliami (case study oraz kwestie praktyczne dotyczące np. materiałów z TVP lub Filmoteki Narodowej), współpracy z producentami (budżetowanie, finansowanie, składanie wniosków, kwestie prawne), przygotowywania materiałów do wniosków np. na development, przygotowywania materiałów opisowych, prezentacyjnych i promocyjnych, tworzenia trailerów/teaserów na wczesnym etapie produkcji.
Konsultantami programu są czołowi polscy dokumentaliści: Lidia Duda oraz Jacek Bławut. Dyrektorem programu jest Adam Ślesicki. Warsztaty poprowadzą także producentka Anna Wydra oraz specjaliści od promocji, przygotowania trailerów, researchu, etc.
Kandydat/ka może zgłosić maksymalnie dwa projekty. Formalne wykształcenie filmowe nie jest wymagane, jeśli kandydat/ka ma doświadczenie w realizacji filmów. Program dedykowany jest zwłaszcza dokumentalistom na początku drogi zawodowej, ale bardziej doświadczeni filmowcy również są mile widziani. Nie ma limitu długości planowanych filmów, można zgłaszać zarówno krótkie, jak i pełne metraże. Program nie jest szkoleniem – opiera się na twórczej dyskusji wszystkich uczestników i tutorów. Spotkania odbywają się w siedzibie Fundacji, w Warszawie, ul. Szpitalna 5/6 lub w innym miejscu wskazanym przez organizatora. Część lub wszystkie sesje mogą zostać zorganizowane w formule on-line.
Dzięki czterem intensywnym sesjom i pracy między zjazdami, uczestnicy Doc Development:
— rozwiną swoje projekty, przedyskutują możliwości dramaturgiczne, omówią pomysły realizacyjne
— przeprowadzą dokumentację i zrealizują wstępne zdjęcia
— przygotują i dopracują wstępny teaser lub trailer
— przygotują opisy filmów (synopsis, eksplikacja itp.)
— przygotują materiały prezentacyjne (one-pager, fotosy)
— przygotują wstępne materiały do wniosku do PISF na development
— zaprezentują projekty producentom zainteresowanym współpracą i nawiążą z nimi rozmowy.
Partnerami tegorocznej edycji Doc Developmentu są: CANAL+, MX35, Mazowiecki Instytut Kultury i Mazovia Warsaw Film Commission. Program został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.