Doc Development

Jesteś tutaj: Program » Co to jest

Co to jest

Doc Development to program dla reżyserów-dokumentalistów, polegający na intensywnym rozwoju projektów filmowych na wczesnym etapie. Program kończy się pitchingiem dla producentów zainteresowanych współpracą przy projektach uczestników oraz indywidualnymi spotkaniami z nimi. Uczestnicy otrzymują stypendia na pokrycie podstawowych kosztów dokumentacji. Efektem programu ma być też przygotowanie projektów do składania wniosków do PISF na development. 

Uczestnicy będą mogli w ramach programu:

— skonsultować swoje pomysły z tutorami – czołowymi polskimi filmowcami

— zrobić research i zdjęcia dokumentacyjne 

— dyskutować w przyjaznej grupie twórców i ekspertów

— przygotować wstępny trailer/teaser 

— przygotować profesjonalne materiały prezentacyjne (opisy, materiały wizualne, wstępny budżet)

— napisać lub skonsultować scenariusz

— skonsultować kwestie prawne

— i otrzymać zwrot podstawowych kosztów dokumentacji i montażu

Koszt aplikowania wynosi 80 zł za zgłoszenie, opłata za udział w całym programie to 1500 zł+VAT.

 

Program odbywa się w okresie: czerwiec – grudzień 2023 roku. Każda trzydniowa sesja składa się z dwóch dni omawiania projektów uczestników i trzeciego dnia poświęconego na warsztaty dotyczące: pracy z archiwaliami (case study oraz kwestie praktyczne dotyczące np. materiałów z TVP lub Filmoteki Narodowej), współpracy z producentami (budżetowanie, finansowanie, składanie wniosków, kwestie prawne), przygotowywania materiałów do wniosków np.  na development, przygotowywania materiałów opisowych, prezentacyjnych i promocyjnych, tworzenia trailerów/teaserów na wczesnym etapie produkcji.

Konsultantami programu są czołowi polscy dokumentaliści: Lidia Duda oraz Jacek Bławut. Dyrektorem programu jest Adam Ślesicki. Warsztaty poprowadzą także producentka Anna Wydra oraz specjaliści od promocji, przygotowania trailerów, researchu, etc.

Kandydat/ka może zgłosić maksymalnie dwa projekty. Formalne wykształcenie filmowe nie jest wymagane, jeśli kandydat/ka ma doświadczenie w realizacji filmów. Program dedykowany jest zwłaszcza dokumentalistom na początku drogi zawodowej, ale bardziej doświadczeni filmowcy również są mile widziani. Nie ma limitu długości planowanych filmów, można zgłaszać zarówno krótkie, jak i pełne metraże. Program nie jest szkoleniem – opiera się na twórczej dyskusji wszystkich uczestników i tutorów. Spotkania odbywają się w siedzibie Fundacji, w Warszawie, ul. Szpitalna 5/6 lub w innym miejscu wskazanym przez organizatora. Część lub wszystkie sesje mogą zostać zorganizowane w formule on-line.

Dzięki czterem intensywnym sesjom i pracy między zjazdami, uczestnicy Doc Development:

— rozwiną swoje projekty, przedyskutują możliwości dramaturgiczne, omówią pomysły realizacyjne

— przeprowadzą dokumentację i zrealizują wstępne zdjęcia

— przygotują i dopracują wstępny teaser lub trailer

— przygotują opisy filmów (synopsis, eksplikacja itp.) 

— przygotują materiały prezentacyjne (one-pager, fotosy)

— przygotują wstępne materiały do wniosku do PISF na development

— zaprezentują projekty producentom zainteresowanym współpracą i nawiążą z nimi rozmowy.

Partnerami tegorocznej edycji Doc Developmentu są: CANAL+, MX35, Mazowiecki Instytut Kultury i Mazovia Warsaw Film Commission. Program został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

 

  «   Wstecz