Doc Development

Jesteś tutaj: Aktualności

informacja prasowa, 01.07.2024
dd_na stronę_lżejszy.jpg


ROZPOCZEŁĄ SIĘ 6 EDYCJA PROGRAMU DOC DEVELOPMENT!

W siedzibie Fundacji Filmowej im. Władysława Ślesickiego odbyła się pierwsza sesja szóstej już edycji DOC DEVELOPMENT – programu kierowanego do reżyserów z projektami filmów dokumentalnych na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Do półrocznego, intensywnego programu zakwalifikowało się 13 projektów zgłoszonych przez reżyserów, którzy na grudniowych pitchingach będą mieli szansę pozyskać producentów i nawiązać rozmowy o współpracy.

Program DOC DEVELOPMENT organizowany jest od 2019 roku, a jego adresatami są reżyserzy, którzy pracują nad swoimi projektami filmów dokumentalnych i poszukują producentów. Podczas warsztatów uczestnicy analizują wykonany research i zdjęcia dokumentacyjne oraz konsultują swoje projekty z czołowymi polskimi dokumentalistami. W trakcie 5 intensywnych sesji, pod okiem ekspertów przygotowują wstępny teaser i materiały prezentacyjne, pracują nad scenariuszem i prezentacją projektu. Reżyserzy mają też okazję przygotować się do rozmów z potencjalnymi producentami, poznać narzędzia niezbędne w tej współpracy i elementy wpływające np. na udane finansowanie projektu. Program adresowany jest do twórców posiadających już doświadczenie, ale też do debiutantów: reżyserów, studentów szkół filmowych, operatorów lub montażystów, którzy chcą wyreżyserować film, bądź do filmowców-amatorów. Program kończy się prezentacją dla polskich producentów i rozmowami o współpracy.

Do 6. edycji DOC DEVELOPMENT zakwalifikowało się 13 projektów:

 1. 140 czaszek Hermanna Klaatscha, reż. Ksawery Szczepanik
 2. Babuszka, reż. Agnieszka Kudelska
 3. Czyj jest ten świat, reż. Bartłomiej Abram
 4. Elmi, reż. Bartosz Wróblewski
 5. Flower In the Dust, rez. Mikita Pandeka
 6. Halo, Wimbledon!, reż. Armand Urbaniak, Paweł Narożnik
 7. Light Trap, reż. Maciek Jabłoński
 8. Mzungu, reż. Michał Gruszczyński
 9. Oberih, reż. Natalia Jastrzębska
 10. Ostatni turnus w Lądku, reż. Piotr Strojnowski
 11. Plan naprawczy, reż. Natalia Śliwowska
 12. Siostry, reż. Aneta Nowicka,
 13. Własny pokój, reż. Anna Koc-Wittels

Podczas pierwszej sesji DOC DEVELOPMENT uczestnicy odbyli konsultacje z głównymi tutorami programu: reżyserem filmów dokumentalnych Jackiem Bławutem i producentką Andźką Wydrą oraz dyrektorem programu Adamem Ślesickim. Uczestnicy mieli również szansę na spotkanie z przedstawicielami partnera programu MX35; Pawłem Ziemilskim i Olgą Pawłowską i skorzystali z konsultacji na temat sprzętu MX35, który będzie używany w ramach dokumentacji projektu. Na dalszych sesjach będą mieli okazję pracować nad swoimi projektami z prorektorką Warszawskiej Szkoły Filmowej Barbarą Pawłowską, reżyserką specjalizującą się w przygotowywaniu trailerów Małgorzatą Świderską oraz reżyserką, specjalistką od archiwaliów Magdaleną Szymków. Uczestnicy również będą mieli szansę na spotkanie z przedstawicielem mecenasa programu: poznają zasady współpracy i koprodukcji z CANAL+. Efektem programu ma być przygotowanie projektów do składania wniosków do PISF na development. Zwieńczeniem warsztatów jest prezentacja projektów przed polskimi producentami w celu nawiązania współpracy przy projektach. Wydarzenie co roku gromadzi ok. 30 zainteresowanych producentów, przedstawicieli telewizji i firm postprodukcyjnych.

Wśród uczestników poprzednich edycji DOC DEVELOPMENT znaleźli się m.in. reżyserka i operatorka Agnieszka Kokowska z filmem „W stronę słońca”, (Millennium Docs Against Gravity 2024), reżyser Maciek Hamela zdobywca kilkunastu nagród za film „Skąd dokąd” (m.in. nagrodę za najlepszy film na Millennium Docs Agaist Gravity nagrodę Wielkiego Jantara 2024 na Koszlińskim Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film, główną nagrodę na Sheffield FF i Zurich oraz Nagrodę International Documentary Association) reżyser i operator Paweł Dyllus, uhonorowana Srebrnym Smokiem na Krakowskim Festiwalu Filmowym, Ewa Kochańska, autorka nagradzanego dokumentu „Jazda obowiązkowa”, doświadczony montażysta” Miłosz Hermanowicz oraz Rafał Małecki — reżyser nagradzanej „Rdzy”. Uczestnikami DOC DEVELOPMENT byli także m.in. Małgorzata Goliszewska (projekt „The Perfect Date”), Julia Kuzka (projekt „Go&See”), Sylvie Derdacki (projekt „Dziennik buntownika – Krystian Lupa”). W ostatniej edycji DOC DEVELOPMENT uczestniczyli m.in. Tomasz Drozdowicz z projektem „Pacyfistka” („Koncert na dwoje” brał udział w programie Doc Lab Poland 2018 (m.in. nagroda publiczności na Warszawskim Festiwalu Filmowym i nominacja do Polskiej Nagrody Filmowej Orły 2020) oraz Tomasz Kawecki z „Powiedź tylko” (wyróżniony na Krakowskim Festiwalu Filmowym za biorący udział w Doc Lab Poland 2019  film „Antybohater”)

Organizatorem programu DOC DEVELOPMENT jest założona przez Adama Ślesickiego i Katarzynę Ślesicką Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego. Jej głównym celem jest wsparcie polskiego filmu dokumentalnego oraz młodych, debiutujących filmowców, organizacja warsztatów oraz produkcja filmów. Wśród działań fundacji jest DOC LAB POLAND, największa w Polsce inicjatywa dla profesjonalnych dokumentalistów, łącząca konsultacje merytoryczne projektów filmowych z prezentacjami dla koproducentów, dystrybutorów, agentów sprzedaży oraz CEDOC MARKET — jedyny w Polsce międzynarodowy market koprodukcyjny. I Inny program, PIERWSZY FILM skupia się na młodych filmowcach, pełnoletnich licealistach i studentach szkół filmowych, którzy pod okiem wybitnych filmowców tworzą etiudy filmów dokumentalnych według własnego pomysłu. Ważną inicjatywą jest też cykl filmowy DOC HOT SELECTION — projekcje najnowszych polskich filmów dokumentalnych i autorskie spotkania.

Partnerami tegorocznej edycji są: Canal + Polska, Polski Instytut Sztuki Filmowej, mx35.pl, Mazowiecki Instytut Kultury i Mazovia Warsaw Film Commission. 
Projekt został dofinansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawa oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Projekt został również dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu własnego Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych: Rozwój Sektorów Kreatywnych.

plansza_doc_development_kwadrat.jpg

informacja prasowa, 17.06.2024

WYNIKI SELEKCJI NA PROGRAM DOC DEVELOPMENT!

Lista projektów, zakwalifikowana do programu Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego
 
1. 140 czaszek Hermanna Klaatscha, reż. Ksawery Szczepanik
2. Babuszka, reż. Agnieszka Kudelska
3. Czyj jest ten świat, reż. Bartłomiej Abram
4. Elmi, reż. Bartosz Wróblewski
5. Flower In the Dust, rez. Mikita Pandeka
6. Halo, Wimbledon!, reż. Armand Urbaniak, Paweł Narożnik
7. Light Trap, reż. Maciek Jabłoński
8. Mzungu, reż. Michał Gruszczyński
9. Oberih, reż. Natalia Jastrzębska
10. Ostatni turnus w Lądku, reż. Piotr Strojnowski
11. Plan naprawczy, reż. Natalia Śliwowska
12. Siostry, reż. Aneta Nowicka,
13. Własny pokój, reż. Anna Koc-Wittels
 

Partnerami tegorocznej edycji są: Canal + Polska, Polski Instytut Sztuki Filmowej, mx35.pl, Mazowiecki Instytut Kultury i Mazovia Warsaw Film Commission. 
Projekt został dofinansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawa oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Projekt został również dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu własnego Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych: Rozwój Sektorów Kreatywnych.